INTERNATIONAL SHIPPING ◇ SAFE PAYMENT ◇ FAST DELIVERY

We believe that the most beautiful spaces are decorated over time and by joyful living.

About Médecine

/med.sin/ from Latin medicìna (the healing art")
Médecine provides curated antiques and unique finds. Our distinctive approach is to revive history within the modern context. The Médecine collection of furniture, textiles and decor objects are carefully sourced and exquisitely crafted to balance and complete contemporary interiors. Their beauty and craftsmanship elevate them into real works of art that can be enjoyed for years and generations to come.
 

Owned and operated by Nina Makelberge, her love for beautiful spaces, trained eye to mix classic and contemporary design and a family history in the antique world is what brought Médecine to life. Besides offering curated design objects she provides sourcing services both to private clients and architects/interior designers to find that one-of-a-kind statement piece that every unique interior needs.

 

O MÉDECINE

/med.sin/ z Lat. medicìna (“léčivé umění")

Médecine se realizuje v interiérech, které jsou utvářeny kousek po kousku, v předmětech, které odráží osobnost jejich majitelů, a které mohou být nejen praktickými doplňky, ale ve své podstatě i umělecká díla, oslavující lidskou tvořivost a krásu všedních dnů. 

 
Orientujeme se na vyhledávání unikátních předmětů a vintage pokladů. Vybíráme takové objekty, které svou originalitou a nadčasovostí svébytně doplní moderní interiér a ze kterých se můžete těšit celý život.
 
Médecine vlastní Nina Makelberge. Její láska k nevšedním interiérům, nadčasovému designu a záliba ve sběratelství jsou inspirací, ze které její obchod vychází. Její služby zahrnují i vyhledávání originálních dekor předmětů dle zadání a služby interiérového designu.